Hair!
2006.01.15. 12:00
A Vörösmarty Színházban! Március 1,2, 17, 18 19.00
Főszerepben: Németh Attila
|
Berger .......................... Németh Attila mv.
Sheila ..................... Brunner Márta (02.23.)
Xantus Barbara (02.22.)
Woof ................................Szrapkó Nándor
Hud .............................. Varga Bálint mv.
Claude ..................... Szomor György (02.23.)
Feke Pál (02.22.)
Jeannie .................. Závodszky Noémi (02.23.)
Bakonyi Csilla (02.22.)
Steve ................... Várfi Sándor mv. (02.23.)
Keller János (02.22.)
Peggy ...................... Fehér Adrienn (02.22.)
Xantus Barbara (02.23.)
Apa .................................. Matus György
Anya .................................. Zsurzs Kati
BigMac ...................... Jászberényi Gábor mv.
Altmann ................... Heller Shy mv. (02.22.)
Tury Péter mv. (02.23.)
Woodrow ................... Budaházy Árpád (02.23.)
Gulyás Sándor mv. (02.22.)
Őr .............................. Gulyás Sándor mv.
Bencze Sándor mv. | Bencze Sándor mv., Csizmadia Ildikó, Járvás Éva mv.,
Molnár Natasa mv., Sági Éva mv., Gulyás Sándor mv.,
Tury Péter mv., Pilván Glória mv.,
a Vörösmarty Színház tánckara és a GNM Színitanoda növendékei
Díszlet: Szlávik István
Jelmez: Szakács Györgyi
Látvány: Feke Pál
Korrepetítor: Réti Anikó
Hangképző: Gábor Ila
Zenei rendező: Németh Attila és Fehér Adrienn
Hangszerelte: Németh Attila
Koreográfus asszisztens: Szakál Attila
Mozgás: Gyöngyösi Tamás
Koreográfus: Kátai Róbert
Rendezőasszisztens: Oláh Yetti
Szrapkó Nándor
(Az előadás időtartama: 3 óra) |
|
|
|
TÖLTSE LE AZ ELŐADÁS ELŐZETESÉT!
Ha már ismeri, vagy ha még nem: nézze meg az előadás ízelítőjét! Hair (5,6MB, wmv) |
|
|
|
Hair
A Hair egy életérzést tükröz: a hippik, a „virággyermekek” életstílusát vitte színpadra a darab születése idején – a fiatalok lázadását a szexuális szabadságért, tiltakozásukat a vietnami háború és harcukat a társadalmi kötöttségek ellen.
Tóth András, Szrapkó Nándor, Németh Attila | A hosszú haj ugyan nem, de a hímzett, trapézszárú farmer ismét divat – a Hair pedig soha nem ment ki a divatból, 1968 óta folyamatosan jelen van a világ zenés színpadain. Az eredeti Broadway-bemutató 1742 előadást ért meg egyhuzamban, a többi változatot pedig képtelenség nyilvántartani – hasonló sikerekkel kevés musical dicsekedhet.
Pedig a megszületésének nehéz körülményei nem ígértek ekkora sikert... A szerzők, James Rado és Gerome Ragni két évig dolgoztak a látszólag vaktában összedobott szövegkönyvön, ám zeneszerzőt nem sikerült szerezniük hozzá. Hosszas keresgélés után találtak rá Galt MacDermotra, akit ugyancsak hosszas rábeszéléssel nyertek meg a Hair ügyének.
Bakonyi Csilla, Szrapkó Nándor, Feke Pál, Tóth András | Az elkészült darabot 1967 végén Joseph Papp off-Broadway színházában, a Public Theatre-ben sikerült bemutatni, majd átkerült a Broadway közelébe, a lebontásra ítélt Cheetah diszkóba. A darabot pénzügyi okokból már majdnem levették a műsorról, amikor Michael Butler és Tom O'Horgan producerek felkarolták, és bevitték a Broadway egyik színházába, a Biltmore Theatre-be. Három hónapos alapos átdolgozás után, új szereposztásban mutatták be újra (1968. április 29.), és ettől a naptól kezdve az előadás sikere egyre nagyobb lett. Öt évig le sem vették a műsorról, két legismertebb betétdala, az „Aquarius” és a „Let the Sunshine In” pedig heteken át vezette a slágerlistákat.
Szrapkó Nándor, Bakonyi Csilla, Tóth András | A kritikák a bemutató idején még vegyesek voltak, sőt, egy részük kifejezetten ellenséges hangot ütött meg. Ám amikor a New York Times kritikusa, Clice Barnes szinte ódában üdvözölte az új zenés látványosságot, amely a happeninget köti össze a politikai hitvallással, a rock- és beatzenét a legválasztékosabb ízléssel, a többi kritikus is megenyhült. És rájöttek, hogy a Hair szerzői valójában a sokkhatásra törekedtek. Beszélni akartak a háborúról, a békéről, a népek és fajok békés együttéléséről; a szerelemről, a szexről, a kábítószerekről, az alkoholról, a fegyverekről és a virágokról.
Gulyás Sándor, Jászberényi Gábor, Szrapkó Nándor | Amikor már lecsengőben volt a musical sikere, Milos Forman filmet készített belőle (1979) - ezzel a musical újra meghódította a világot. A musicalt Magyarországon 1985-ben mutatta be a Rock Színház, hatalmas sikerrel. A Vörösmarty Színházban már egy újabb változat látható: Szurdi Miklós és Szurdi András dolgozta át az eredeti musicalt, a dalok pedig új hangszerelésben és új szövegekkel hallhatók - a Rock Színház által megismertetett G. Dénes György-szövegeket Valla Attila művei váltották fel.
|
|
|
|
Szeretkezz, ne háborúzz!
Fehérváron 1995-ben Szurdi Miklós rendezésében mutatták be a világhírű musicalt, három évadon át volt műsoron, és 1998-ban búcsúzott el a nézőktől – akkor azt hittük, végleg. Most részben a régi szereplőkkel látható a darab; a főszerepet vendégként Németh Attila játssza, a rendező továbbra is Szurdi Miklós.
Szomor György |
– Kevés olyan musical van, ami ennyire a fiataloknak, fiatalokról szól – vélekedik Szurdi Miklós rendező a musical népszerűségének okáról. – Az sem mellékes, hogy elképesztően jó a darab zenéje, bármilyen feldolgozásban is hallja az ember. De az eredeti musical valószínűleg nem lett volna ennyire sikeres, ha Milos Forman nem készít belőle filmet 1979-ben. Forman teljesen átdolgozta az eredeti művet, amely sokkal egyszerűbb, sokkal „kanavászabb” volt: a film az, ami ennyire a barátságról, a fiatalok értékrendjéről, a lázadásról, a konvenciók mellőzéséről szól – így aztán a mi bemutatónk is a film alapján készült.
– Korábban is játszották már a Hairt magyar színpadokon, de ehhez a változathoz új, korszerűbb hangszerelés készült, az ismert dalszövegeket pedig Valla Attila versei váltották fel.
Németh Attila | – Az új dalszövegek a darab cselekményéhez illeszkednek, és (miközben az eredeti angol szöveget is követik), mai életérzéseket fejeznek ki. Hiába játszódik 1968-ban, hiába szerveződik a cselekmény a vietnami háború köré: teljesen mainak érzi a közönség.
– Annál is inkább, mert mindig lehet neki aktualitást találni: mindig zajlanak értelmetlen háborúk, ahol mindig értelmetlenül halnak meg fiatalok.
Németh Attila, Feke Pál | – Igen, valószínűleg ez is hozzájárul a musical népszerűségéhez, ezért is van folyamatosan műsoron Magyarországon is. Jelenleg ugyan csak mi játsszuk (1995 óta folyamatosan), de az elmúlt években jelen volt a győri, a szolnoki és a veszprémi színház repertoárján is.
– Ugyanazt láthatja most a fehérvári közönség, mint 1995-ben?
– Tulajdonképpen ugyanazt, de kicsit mégis mást, hiszen a bemutató óta minden évben felújítottam a darabot: mindig kerültek bele új elemek, minden évadban jöttek új színészek, új táncosok. Így aztán nem is valódi premierként tartjuk számon az előadást.
– Miért éppen ezt a darabot újítottátok fel a régi sikerek közül?
Keller János, Xantus Barbara | – Azért, mert az előzetes felméréseink alapján erre volt igény (amit most a két hónapra előre eladott jegyek is igazolnak). És addig tartjuk műsoron, amíg van rá érdeklődés. Sokan nosztalgiából is megnézik azok közül, akik 7-8 évvel ezelőtt látták – és ne feledjük, azóta felnőtt egy újabb nemzedék is: a darab fiataloknak szól, és a mai középiskolás korosztály még nem láthatta.
|
|
|
|
Fénylő hold - lesz majd egy új idő, Mikor a Jupiter a Marssal együtt áll; A harc, és minden rossz felhő Elszáll, s helyére a szeretet áll! Ez lesz a Vízöntő, az új korszak hajnala, A béke győztes angyala A Vízöntő... A Vízöntő... Az új korszak hajnala
Feke Pál, Tóth András | A Hair nyitódala azt az ősi érzést visszhangozza, amely önmagukat a Mindenség részének, sorsunkat az anyag kozmikus történelmével egybefonódott szálnak valljuk.
A Föld forgástengelye a Nap vonzásának hatására lassan elbillen a csillagok között. Márciusban, amikor a Nap az Egyenlítőt átszelve az északi féltekére lép, kijelöli a tavaszpont helyét az égen. A tavaszpont valamivel kevesebb, mint 26 000 év alatt járja körbe a zodiákust: egy csillagképben nagyjából 2000 évet tölt, így – emberi léptékkel nézve – hosszú korszakokat választ el.
A történelem kezdetén a tavaszpont a Bika csillagképbe esett: az egyiptomi-krétai bikakultusz (ie. 4000-2000) az erőteljes férfiasságot értékelte. Innen a Kos csillagképébe lépett a tavaszpont: ie. 2000-től időszámításunk kezdetéig bálványok előtt kost áldoztak az emberek. A kereszténység már a Halak jegyében született, ez a szelíd állat vált a hit szimbólumává.
Kétezer esztendő múltán a földtengely billenése ismét újabb csillagképbe vetítette a tavaszpontot: a második évezredben, vagyis „napjainkban” kezdődött a Vízöntő korszaka. Ebben a korszakban az asztrológia homályos értelmezése szerint a tekintélyeket elvető tudás, a szerető megértés irányítja majd az emberiséget.
|
|
|
|
|
|
|
Jegyek igényelhetők a színház szervezési és jegyirodájában, valamint a munkahelyi és iskolai közönségszervezőknél. A megrendelt és félretett jegyeket legkésőbb az előadás előtt egy héttel kérjük átvenni, mert utána nem áll módunkban az igényeket figyelembe venni! A bérletes előadásokra korlátozott számban jegyek is válthatóak. Jegyirodánkban a Sodexho Pass Kft. kultúra-utalványaival és a Cheque Déjeuner Kft. ajándékutalványaival is fizethet.
Szervezési és Jegyiroda:
Székesfehérvár, Fő utca 3. Telefon: (22) 503-486 és (22) 327-056, fax: (22) 503-487 E-mail: jegyiroda@vorosmartyszinhaz.hu Nyitva: hétfőtől péntekig 08:00-17:30 óráig
|
|